Wszystko, co polskie

Książkę "Siódemka" Ziemowita Szczerka można polecić wielbicielom gonzo, gier RPG, Wiedźmina, felietonów Springera, a nade wszystko - pracownikom branży reklamowej.

Pierwszego listopada, w najpiękniejsze święto w Polsce, Paweł, dziennikarz internetowego portalu, wsiada do samochodu i mknie krajową siódemką na ważne spotkanie z Krakowa do Warszawy. Poczęstowany przez autostopowicza kolekcją eliksirów wiedźmińskich nie wie, czy to, co widzi, to halucynacje, czy kolejne cuda siódemki. „Szós polskich królowa”, najniebezpieczniejsza w policyjnych statystykach, zawiera w sobie kwintesencję polskiego krajobrazu, z jego monotonią, szkaradztwem bannerów, serią wanien z kolumnadami i rzędami krzyży. Podróż bohatera, którą śledzimy dzięki narracji w drugiej osobie, prowadzi do polskich źródeł, polskich trzewi, przez piastowskie klisze, jagiellońskie zakola, utarczki porozbiorowe i wciąż palące powojenne uchyłki historii, w których tlą się wciąż zarzewia dawnych konfliktów.   

Przedziwna to podróż, w którą zaprasza nas Szczerek. Obok Filipa Springera jest mistrzem pokazywania palcem, gdzie estetycznie boli i logicznie nie działa. Bo tzw. przestrzeń publiczna, obok historii naszego narodu, jest równoprawną bohaterką „Siódemki”. W centralnej Polsce koncentruje się wszystko, co dla współczesnego…

Czytaj więcej »